• bilgi@dentinizmir.com
  • 0232 446 07 90

Gülüş Tasarımı

Sağlıklı ve güzel bir gülümseme hayatın birçok alanında size avantaj sağlar. Hem görünümünüzde hem de iletişiminizdeki başarınızı artıracaktır. Bu konuda en sık rastlanan durumlar bireyin gülüşünden memnun olmaması, gülerken ağzını kapatmaya çalışması, dişlerinin şekil ve renginden rahatsızlık duymasıdır.

Gülüş tasarımı, diş hekimliği ve sanatın birlikte uygulanarak, kişi güzel bir gülüş saglamasıdır. Bu tedavide diş hekiminiz kişisel istekleriniz ile sağlık ve doğallığı göz önünde bulundurarak bir gülüş planı yapar. Güzel bir gülümseme için neler yapılması gerektiğini sizinle beraber belirlemektedir.

Gülüş tasarımı hangi tedavileri içermektedir ?

1. Diş beyazlatma
2. Pembe estetik
3. Zirkonyum ya da porselen kaplamalar
4. Bonding
5. Ortodontik tedaviler
6. Lamina porselenler
7. Dudak konturlarının şekillendirilmesi
8. İmplant

Gülüş tasarımı hangi sorunları ortadan kaldırır ?

1. Diş renginde olan sorunlar
2. Diş etlerindeki şekilsizlikler
3. Dişlerin dizilişindeki bozukluklar
4. Dişlerin arasındaki düzensiz boşluklar
5. Kaybedilmiş dişler
6. Yüzdeki şekil deformasyonları
7. Diş boylarında olan uyumsuzluklar
8. Kırık ve çatlak diş yapıları

Gülüş Tasarımı Ne demektir ?

Dudaklar, dişeti ve dişler birbirleriyle estetik gülüş şeklinin değerlendirilip uygulanmasıdır.
Burada dudak yapısı, diş eti seviyesi, diş rengi, diş dizimi, diş boyutu, burun ve yanaklar bir bütün olarak değerlendirilir. Güldüğünüz zaman dudak, diş ve gülüş ifadesinin birbirleriyle olan uyumu estetik gülüş analizinin yapılmasında önem taşır.

Gülüş tasarımında kadınlar ve erkekler arasındaki fark nedir?

Gülüş tasarımı uygulamasında kadın ve erkekler arasında farklar olur. Kadınlarda dişler yüz ovali ile uyumluluk göstermelidir. Kadınlarda daha yuvarlak oval hatlı dişler oluşurken erkekler de daha kare, dikdörtgen formlu dişler kullanılmaktadır.

Kadınlarda:
Gülme hattı yukarı doğru kavislidir. Dişlerin köşeleri daha yumuşak döner. Komşu dişlerin köşeleri arasında minik aralıklar vardır. Ortadaki iki diş yandaki dişlerden biraz daha uzundur.

Erkeklerde :
Gülme hattı daha düzdür. Dişlerin hatları daha belirgindir. Komşu dişler daha düz bir hatta birleşir.

Yüz Şekli:
Yüz şekli ile diş formları arasında benzerlikler bulunur. Genellikle uzun yüzlü kişilerde diş formları da uzun; kare veya yuvarlak yüzlü kişilerde diş formları da kare veya yuvarlak olur.

Klasik diş hekimliğinde bu benzerlikler korunmaya çalışılarak restorasyon yapılırdı. Ancak görünüşte bir şeyleri değiştirmek istediğinizde bu benzerlikleri tersine çevirerek farklı ifadeler veren illüzyonlar elde edilebilir.

Örneğin uzun yüzlü bir kişiye dikdörtgen formda uzun dişler yapılırsa yüzü olduğundan da uzun görünecektir. Oysa oval veya daha geniş formlar denenerek yüzdeki hoş olmayan uzunluk kamufle edilebilir veya yuvarlak yüzlü bir kişiye daha ince uzun formda dişler yapılarak yüzünün daha ince görünmesi sağlanabilir.

Yaş:
Gülüşümüz yüzümüzdeki en önemli gençlik kriterlerinden biridir. Yaşla birlikte dişlerimizin renginde bir koyulaşma, boylarında kısalma meydana gelir.

Dokuların sarkmasıyla beraber üst dudağımız da yerçekimi etkisiyle aşağıya doğru sarkar. Dikey boyutumuz kısaldığı için çene ucu-burun ucu birbirine olması gerekenden çok yaklaşır. Konuşurken ve gülerken üst dişlerimizin daha az, alt dişlerimizin daha çok, gözükmesi sonucunda daha yaşlı bir ifadeye sahip olunur.

Estetik diş hekimligi, dikey boyut yükseltilmesi, diş beyazlatma, kozmetik düzenleme, bonding, laminate veneer, implant gibi yöntemlerle 20 yıl önceki gülüşünüze kavuşmanız için size yardımcı olabilir.

Yaşlı bir ifadeyi nasıl engellersiniz?

Diştaşı temizliğine özen göstermelisiniz. Diş taşı kaynaklı dişeti çekilmesi ve diş aralıkları sizi yaşlı gösterir.
Kötü görünüşlü eski dolgularınız değiştirilebilir.
Rengi koyulaşmış dişleriniz beyazlatılabilir. Koyu renkli dişler bireyi daha yaşlı gösterir.

Eksik dişleriniz implant veya protez ile telafi edilebilir. Diş kaybı ağız yapınızın büzülmesine yol açabilir.
Kötü ağız kapanışları düzeltilmelidir. Bu işlem için ortodonti uygulanabilir. Konuşurken sözcükleri doğru telaffuz etmek ağız kapanış bozukluğundan kaynaklanmaktadır.

Dudaklar:
Dudaklar da dişlerimizi ve gülüşümüzü şekillendirirler. Gülüş tasarımı ;dudakların kalın, ince, uzun, kısa vs. olmalarına göre düzenlenerek var olan kusurlar kapatılabilir.

Dişetleri:
Dişetleri, dişlerimiz güzel olsa dahi sağlıksız (şiş, kırmızı ve parlak) dişetleri gülüşümüzün çirkin görünmesine neden olmaktadır.

Dişetlerimiz sağlıklıdır ama gülünce gereğinden fazla gözükürler veya dişeti çekilmesi oluşmuştur ve gözükmelerini istediğimiz kadar dişetimiz yoktur. Bu durumda da gülüşümüzde rahatsız edici görüntüler oluşur.

Estetik diş hekimliğinde dişetleri konusunu iki temel uygulama alanında inceleyebiliriz.

1. Varolan dişetlerine sağlık kazandırmak
2. Sağlıklı ama kötü görünüşlü dişetlerine iyi bir görünüm kazandırmak.

Dişetlerine estetik kazandırmak

Dişeti manikürü-gingivoplasti: Gummy smile, gülünce dişetlerinin fazla göründüğü durumlardır. Dişetlerini gülme hattı hizasına çekmek mümkündür.

Dişeti grefti: Dişeti çekilmesinin fazla olduğu bölgelere doku ilave ederek uzamış gibi görünen diş boylarını seviyelendirmetir.

Dişeti efektli porselenler: Tamamen dişeti çekilmesine uğramış ve cerrahi olarak telafisi zor veya imkansız bölgelere dişeti rengini taklit eden porselen uygulamalar yapılmaktadır.

Dişler:

Günümüzde modern diş hekimliği konseptinde estetik sınırlar içinde dişlerimizi güzel göstermek için yapılabilecek çok fazla alternatifimiz var. Önemli olan sorunları doğru tespit edebilmek ve soruna yönelik, hedefi bulan, minimal müdahale ile maksimum estetiği sağlayabilen tedavileri seçmektir.
Renk; Sevmediğimiz diş rengimiz için diş hekimi kontrolünde diş beyazlatma yöntemini seçebiliriz.

Çapraşıklık; Öncelikle ortodonti tedavi seçeneğini değerlendirmek gerekir. Yaş sınırlaması olmadan ortodontik tedavi yapmak mümkündür.

Dişlerin Biçimleri Minimal düzensizlikler ve form bozukluğunda kompozit veya porselen laminate veneerler konservatif tedavi seçenekleri olarak uygulanabilir.

Düzensiz Diş Kenarları Çeşitli çene hareketleri ve zamanın aşındırıcı etkisiyle dişlerimizin kesici kenarlarında tırtıklı, düzensiz formlar oluşabilir.Bu durumu kozmetik düzenleme işlemiyle gidermek mümkündür. Bu işlem sırasında dişlere zarar vermeyecek incelikte bozuk yüzeyleri düzeltmek mümkündür.

Koyu Renkli Dolgular Artık koyu renkli dolguları diş rengindeki dolgularla ( kompozit reçine veya porselen) değiştirmek zor değildir. Ayrıca teknolojinin hızla gelişmesiyle elde edilen kompozit veya porselen dolgular, amalgam(siyah dolgu) dolgulardan dayanıklı ve dişe adaptasyonları yüksektir.

Kaç Tür Gülüş İfadesi Vardır?

Genel olarak gülüş ifadeleri üç ana başlıkta toplanır. Bu temel kategoriler de kendi içlerinde değişik varyasyonlara sahiptir:

1-Çekici Gülüş (Sexy Smile)

Bu kategoride ön dişler yan dişlere göre farkedilebilir derecede uzundurlar. Aslında genç bireylerde durum zaten böyledir, ön keserler ilk süren dişler olduğundan zamanla yıpranırlar ve boyları kısalır. Bu da beraberinde yaşlı bir görünüm getirir. Çekici bir gülümsemeye sahip olabilmeniz için ön dişler diğerlerine oranla daha uzun olmalıdır. Ön dişlerin bu şekilde dizaynı size genç, dinamik ve çekici bir gülümseme kazandıracaktır. Bu kategori genç yaştaki bireyler için uygundur.

2-Entellektüel Gülüş (Sophisticated Smile)

Dişler yatay düz bir çizgi üzerine sıralanmışlardır. Entellektüel gülümseme yüze olgun ve bilgili bir ifade verir. Bu gülümseme yüzün alt kısını daha çok vurgular. Genç yaşlarda dişler ilk sürdüğünde uzunlukları birbirinden farklıdır. Orta yaşlarda ise dişler eşit boylardadır. Estetik dişhekimliği sayesinde bu dezavantajlı durumu avantaj haline getirebilir ve olgun, bilgili ve entellektüel bir gülüş tasarımı yapabiliriz.

3-Sportif Gülümseme (Sporty Smile)

Entellektüel ve Çekici gülüş arasındadır. Orta kesici dişler yan kesicilerden çok az miktarda uzundur. Sportif gülümseme tasarımı, yüzünüze sıradışı, içten ve sıcak bir ifade kazandırır, Bu gülümseme entellektüel gülümseme kadar ciddi ifadeli değil, çekici gülüş dizaynı kadar da çocuksu ve genç değildir.

Gülüş Tasarımı için Kriterler

Bu kriterler şu başlıklar altında toplanabilir:

Yatay Hizalama
İdeal bir gülümsemede çoğu zaman, göz bebeklerinden geçen hat ile dişlerin ortasından geçen hat birbirine paraleldir.

Ön kesici dişlerin şekil ve boyutlarındaki uyumsuzluk kolayca farkedildiği için asimetrik olmaması çok önemlidir. Bu bakımdan yüz hatlarının imkan verdiği ölçüde asimetrik bozukluğun giderilmesi gülüşe fazladan bir çekicilik katar.

Gülüş Hattı
Ön dişlerin kesici uçlarını birleştirecek şekilde çizilen eğri alt dudağın eğriliği ile aynı olmalıdır. bu çizgilerdeki uyum ne kadar sağlanırsa kiş o oranda genç ve çekici bir gülüşe sahip olacaktır.

Dişeti Hattı
Gülümsediğinizde görünen dişeti hattı, üst dudak çizgisine paralel olmalıdır. Dişeti hattı, tıpkı güzel bir tabloyu çevreleyen çerçeve gibidir. Gülüşünüze anlam katar.

Gülüş Genişliği
Estetik bir gülüş için gülümseme hattı içinde arkadaki dişlerinde belli oranlarda görünmesi sağlanmalıdır. Bu sağlanmazsa ağız köşelerindeki karanlık alanlar hoş bir görüntü oluşturmaz.

Embraşurlar
Embraşur diye adlandırılan alanlar, dişlerin uçları arasındaki doğal ve üçgenimsi boşluklardır.Estetik ve ideal bir gülüş için, embraşurların boyutları ön dişlerden arka dişlere doğru artmalıdır.

Altın Oranlar

Görünür bölgedeki üst kesici dişlerin genişlik ve yükseklikleri sırasıyla, yüzün genişlik ve yüksekliğinin 1/16'sı olmalıdır. Ayrıca, doğadaki bir takım geometrik şekiller arasındaki phi (?=1.618) sayısı olarak bilinen oran vardır. Estetik bir gülümseme için dişler de bu kurala uymalıdır.

Örneğin ön keser dişler ile yan keser dişlerin genişlikleri arasındaki oran (1.618/1=1.618=phi sayısı), köpek dişleri ile yan keserlerin genişlikleri arasındaki oran da (0.618/1 = 0.618 bu da phi sayısının bire bölümünden elde edilen sonuca ve ya phi sayısından 1 çıkarılınca elde edilecek sayıya eşittir. 1/phi = phi-1)

Diş Oranı

Ön iki dişin genişliklerinin yüksekliklerine oranları yine altın orana uymalıdır, yani 0.618/1 = 0.618 bu da 1 in phi sayısına bölümünden elde edilen sonuca eşittir. Dişin görünür boyu, her zaman genişliğinden büyük olmalıdır.

Dişlerdeki Gölgeler

Dişlerde tek bir renk hakim değildir. Doğal diş saf beyaz olmaz. dişin rengi ve şeffaflığı bölgelere göre değişir.
Bir dişin gövdesini üç bölgede incelersek

1. Cervical Boyun Bölgesi: En parlak ve beyaz gülüşlerde bile sarımsıdır.
2. Orta Bölge: Daha az sarımsıdır.
3. Kesici Kısım: Değişen oranlarda şeffaftır ve gri görünümlüdür.

Gülüş Tasarımı Aşamaları Nelerdir?

İlk olarak ağız hijyeni ve dişeti sağlığı değerlendirilir. Ağız içinde var ise çürüklerin temizlenmesi ve eski dolguların diş rengindeki estetik dolgular ile yenlenmesi için tedavi planı oluşturulur.

Estetik diş hekimi ilk önce yüz hattının hangi geometrik şekle uyduğunu tespit etmesi ile başlar. Kişinin yüzündeki hatlar dişin hangi formda seçilmesi gerektiğini belirler.

Ağız içi ve ağız dışı fotoğraflar çekilir. Panoromik ağız filmi alınır. Fotoğraflar bilgisayar ekranına yansıtılarak bireyin diş filmi ve özel istekleri doğrultusunda sahip olmak istediği gülme hattı belirlenir.

Bireyin dişetlerinin gülümsediği zamanki görünümü değerlendirilir. Dişeti simetrisinin sağlanması için neler yapılması gerektiği belirlenir.

Dişlerin duruşları, yönleri ve birbiriyle ilişkisi, dişler arasındaki boşluklar değerlendirilir

Diş - dişeti ilişkisi; dişlerin, dişetine girerken en son noktalarının (Zenith noktaları) doğru yerde olup olmadığı kontrol edilir.

Dişler arası kontak ilişkileri, dişlerin görünen boyutları ve en boy oranları, dişlerin formları, karakterleri, yüzey dokusu incelenir.

Kesici kenarlar arası ilişki ve dudaklarla kesici kenar ilişkisi değerlendirilir.

Dişlerinizde herhangi bir kesme işlemine başlamadan diş rengindeki malzemelerle geçici model çalışması yapılır. Geçici modelleme sayesinde dişlerinize dokunulmadan bittiğinde neye benzeyeceğini görmüş olursunuz.